Wszystko o Rublu

Wszystko o Rublu

Być może zastanawiasz się, jak Rosja jest w stanie utrzymać tak silnego rubla. Rubel księgowy to jednostka monetarna, która jest równa 100 srebrnym monetom denga nowogrodzkiego. Kopek to potoczne określenie rosyjskiej waluty. Jest to jedna z najmocniejszych walut na świecie. Mimo to, Rosja ostatnio rozluźniła kontrolę kapitału, starając się osłabić swoją walutę.

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z inwestowanie.org

Rosyjski rubel obrachunkowy stał się równowartością 100 srebrnych nowogrodzkich monet denga

W 1534 roku rosyjski rubel obrachunkowy był wart 100 srebrnych nowogrodzkich monet denga, 200 moskiewskich monet denga i 400 monet poluszkowych. W 1704 roku Piotr Wielki wprowadził nowy system monetarny, a rosyjski rubel obrachunkowy był równy 100 miedzianym kopkom. W tym czasie emitowano również inne większe i mniejsze monety.

Rubel jest walutą Federacji Rosyjskiej i byłego Związku Radzieckiego. Używany jest na Białorusi, w Rosji oraz w kontrolowanym przez Rosję Naddniestrzu w Mołdawii. Termin rubel ma wiele źródeł i jest kontrakcją rosyjskiego czasownika “rubit”, który oznacza “ciąć”. W średniowiecznej Europie Zachodniej rubel był odpowiednikiem jednej marki, a kopek równy był 100 grivnom.

Rubel jest najstarszym symbolem państwowości rosyjskiej i jest równie ważny jak język i kultura rosyjska. W ostatnich latach rosyjscy urzędnicy starają się podnieść jego status na arenie międzynarodowej. Prezydent Dmitrij Miedwiediew dążył do tego, by rubel zastąpił dolara jako światowa waluta rezerwowa. Kreml posunął się do przodu z planami stworzenia w Moskwie globalnego centrum finansowego. W ramach tych działań Centralny Bank Rosji wprowadził nowy oficjalny symbol rubla.

W XV wieku na Rusi Kijowskiej używano grivna. W Carstwie Rosyjskim rubel był podstawową walutą do 1704 roku. Rubel radziecki zastąpił rubla rosyjskiego i był używany w piętnastu państwach postsowieckich.

Rosyjska księgowość rubel stał się potocznie znany jako kopek

W historii Rosji rubel jest jednostką monetarną. Kiedy w 1534 roku wprowadzono rosyjski system księgowy, jeden rubel był równy 100 srebrnym nowogrodzkim monetom denga, 200 moskiewskim monetom denga i 400 poluszkom. W 1704 roku, kiedy rosyjski system monetarny był reformowany przez Piotra Wielkiego, rubel stał się równy stu miedzianym kopkom. W historii Rosji istniały jednak także inne, mniejsze monety.

W latach 90. rząd rosyjski zakazał obiegu obcej waluty, mając nadzieję na utrzymanie wysokiego kursu rubla. Bank centralny wsparł walutę rezerwami o wartości 24 miliardów dolarów. Potem gospodarka się załamała, a rubel potaniał o 70 procent. Prawie jedna trzecia ludności popadła w ubóstwo.

W 1768 roku w Moskwie i Petersburgu powstał Bank Asygnacyjny. Doprowadziło to do pojawienia się rubli asygnacyjnych. Monety te służyły do zaspokajania potrzeb pieniężnych rządu. Rząd wydawał bardzo dużo pieniędzy na swoje potrzeby militarne, co powodowało, że w skarbcu brakowało srebra. Ponadto obliczenia w handlu zagranicznym były prowadzone przy użyciu srebrnych i złotych monet. Monety te również nie były dostępne w skarbcu, dlatego konieczne było wprowadzenie banknotów.

Rubel był oficjalną walutą Federacji Rosyjskiej i jej republik składowych. Był również oficjalną walutą Osetii Południowej i Abchazji. Dzieli się na 100 kopek (kopeksów). Nie posiada oficjalnego symbolu, ale jest używany jako waluta Rosji i byłego Związku Radzieckiego.

Rosyjska waluta najlepiej radzącą sobie na świecie

Rosyjska waluta, rubel, stała się najlepiej radzącą sobie na świecie. Od początku roku skoczyła w stosunku do dolara amerykańskiego, pokonując pod względem wyników brazylijskiego reala. Pomimo sankcji i słabej gospodarki, rubel pokonał wszystkie główne waluty. Wzrósł w tym roku o ponad 35%, zyskując w tym tygodniu na wartości w stosunku do euro. Rosyjska waluta jest ponad dwukrotnie droższa od początku lutego.

Wzrost rubla został przypisany kilku czynnikom, w tym gwałtownie rosnącym cenom ropy i gazu. Ponadto, kraj wprowadził masowe kontrole kapitału. Tymczasem rosyjski bank centralny podniósł stopy procentowe o 20 procent. Te czynniki pomogły w odzyskaniu przez walutę dawnej świetności.

Pomimo wysokiego poziomu inflacji, rosyjska waluta okazuje się odporna. Prezydent Rosji Władimir Putin pochwalił dobre wyniki rubla, mówiąc, że sankcje nie spowodują krachu kraju. Ponadto, naciskał na osłabienie kontroli kapitałowej w kraju. Wynika to po części ze zwiększonego popytu na rubla ze strony eksporterów ropy i gazu. Spadek importu również pomógł wynikom waluty.

Waluta jest stabilna również dlatego, że inne narody rzucają jej koło ratunkowe. Zachodnie firmy sprzedają swoje udziały w kraju za ruble. Nie zawsze płacą uczciwą cenę. Kraj ma też dużą nadwyżkę na rachunku bieżącym, co pomaga stabilizować wartość rubla.

Kontrola kapitału w Rosji została złagodzona w celu osłabienia rubla

Ostatnie osłabienie rubla zaniepokoiło rosyjskie lobby biznesowe. Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców powołał specjalną grupę roboczą do monitorowania sytuacji waluty. Organizacja obawia się mocniejszego rubla, ponieważ zwiększy on deficyt Rosji i utrudni życie eksporterom.

Jako część szerokiej strategii osłabienia rubla, Rosja rozluźniła kontrolę kapitału, która wcześniej była główną przeszkodą dla gospodarki. Pierwotnie kontrole kapitałowe wymagały od eksporterów zamiany co najmniej 80% ich przychodów w walutach obcych na ruble, ale okazało się to zbyt trudne i niebezpieczne dla kruchej rosyjskiej gospodarki. We wtorek prezydent Władimir Putin złagodził więc kontrolę kapitałową. Rząd nie ujawnił jednak szczegółów planu.

Podczas gdy kontrola kapitału została tymczasowo zniesiona, rząd rozluźnia teraz środki, aby zapobiec załamaniu się rubla. Obecnie pozwala osobom fizycznym na zakup walut obcych w gotówce, a także znosi 12% prowizję za zakup forexu przez domy maklerskie.

W wyniku tego poluzowania kontroli kapitału, rząd obniżył prawdopodobieństwo niewypłacalności swojego długu. Implikowane przez CDS prawdopodobieństwo niewypłacalności rosyjskiego długu wynosiło w zeszłym tygodniu aż 99%. Bank Rosji próbuje jednak temu przeciwdziałać, skupując ruble w celu ochrony wartości waluty. Może to robić tylko wtedy, gdy ma dostęp do rezerw zagranicznych. Obecnie w rosyjskich bankach znajdują się zagraniczne depozyty o wartości 268 mld dolarów.

Rosja nie może wykorzystać tych rezerw do obsługi swoich potrzeb importowych

Rosja nie wykorzystuje tych rezerw rublowych do obsługi swoich potrzeb importowych. Powodem jest to, że brakuje jej juanów do finansowania handlu i sterylizacji zysków z eksportu energii. Istnieje możliwość dostarczenia Rosji większej ilości juanów poprzez wymianę walut, ale wymaga to zgody Ludowego Banku Chin na transakcję. Rząd musi uważać na tę opcję, ponieważ może być ona postrzegana jako wsparcie finansowe dla Rosji, co może skutkować nałożeniem na Chiny sankcji wtórnych.

Rząd rosyjski rozluźnił kontrolę kapitału i obniżył stopę procentową, ale to nie oznacza, że może użyć tych rezerw rublowych do zaspokojenia swoich potrzeb importowych. Ponadto Rosja jest odcięta od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT, co ogranicza jej możliwości handlu międzynarodowego w dolarach i euro. Zmusza to Rosję do handlu wewnętrznego, co powoduje osłabienie rubla. Rosyjski bank centralny zareagował podnosząc swoją polityczną stopę procentową z 10% do 20%. Takie posunięcie zachęca kapitał do pozostania w kraju i tłumi ryzyko ucieczki kapitału. Jednak główną funkcją banku centralnego jest regulowanie stóp procentowych, a nie zarządzanie potrzebami importowymi kraju.

Tymczasem Rosja posiada ponad 84 miliardy dolarów w fizycznym złocie w skarbcach w całym kraju. Rezerwy te mogłyby zostać zastawione zagranicznym nabywcom, ale większość z nich naraziłaby się na sankcje. Chiny są jedynym zagranicznym nabywcą wystarczająco bogatym, by kupić znaczące ilości rosyjskiego złota.

Gospodarka Rosji kurczy się o około 3,8 procent w 2015 roku

Gospodarka Rosji skurczyła się o około 3,8 procent w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 roku. Do recesji przyczyniły się zachodnie sankcje dotyczące Ukrainy i niskie ceny ropy. Tymczasem rubel gwałtownie stracił na wartości. Wzrósł też wskaźnik ubóstwa w kraju.

Chociaż Rosja podejmuje wysiłki w celu pobudzenia swojej gospodarki, może to nie wystarczyć, aby odwrócić sytuację w ciągu roku. Prawdopodobnie nie odbuduje się ona tak szybko jak w 2014 roku, a kryzys kredytowy mocno obciąża jej perspektywy. Dodatkowo, prawdopodobnie pozostanie w tym stanie przez długi czas.

Recesja mocno uderzyła w gospodarkę Rosji, a wydatki konsumpcyjne spadły najbardziej od zakończenia II wojny światowej. We wrześniu sprzedaż detaliczna w Rosji spadła o 10,4 procent w porównaniu z sierpniem, a dochody gospodarstw domowych zmniejszyły się o 9,7 procent. Rosyjski rząd przewiduje, że w tym roku jego gospodarka skurczy się o 3,9 procent, natomiast w 2016 roku spodziewa się odbicia o około 0,7 procent.

Ponadto sankcje zmniejszyły również wielkość napływu kapitału do Rosji, co wpłynęło na sektor bankowy i sektory niefinansowe. W sektorze bankowym zobowiązania zagraniczne spadły o około 30,8 mld USD w drugiej połowie 2014 roku. Ponadto większość dużych firm dotkniętych sankcjami nie miała do spłacenia zagranicznych papierów dłużnych w drugiej połowie 2014 roku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *