Wszystko o franku szwajcarskim

Wszystko o franku szwajcarskim

Ten artykuł dostarczy Ci krótkiego przeglądu franka szwajcarskiego. Znajdziesz w nim również informacje na temat relacji kraju z Włochami, w tym Campione d’Italia, włoskiej eksklawy o tej samej nazwie, oraz roli franka szwajcarskiego jako waluty bezpiecznej.

Szwajcaria

Frank szwajcarski jest narodową walutą Szwajcarii. Przed 1848 rokiem kraj ten używał walut regionalnych. Używano ich w drobnych transakcjach w obrębie kantonów, ale poważne rozliczenia dokonywane były tylko za pomocą pieniędzy francuskich lub niemieckich. Szwajcarska Konstytucja Federalna z 1848 roku położyła jednak kres tej różnorodności monetarnej. 7 maja 1850 roku Szwajcaria wprowadziła franka szwajcarskiego, który był równy frankowi francuskiemu.

Frank szwajcarski jest bezpieczną przystanią dla pieniądza. Jego siła i wysoki poziom stabilności pozwoliły mu stać się głównym graczem na rynku walutowym. Siła franka szwajcarskiego sprawiła, że stał się on ulubieńcem inwestorów na całym świecie, a waluta ta od wielu lat jest pewnym i stabilnym aktywem.

Frank szwajcarski jest w dużej mierze uzależniony od turystyki i eksportu. Spadek wartości euro zaszkodził szwajcarskiej gospodarce, która była w dużym stopniu uzależniona od walut obcych. Jednak w 2011 roku Szwajcarski Bank Narodowy zakończył płynność finansową i związał walutę z euro na poziomie 1,2000 franków szwajcarskich za euro. Dewaluacja zaszkodziła jednak dużemu przemysłowi eksportowemu kraju. Firmy takie jak Swatch Group, na przykład, odnotowały spadek sprzedaży aż o 15% w przeliczeniu na franki.

Frank szwajcarski oferuje bezpieczeństwo i ochronę przed inflacją. W przeciwieństwie do akcji, frank szwajcarski jest wspierany przez stabilną gospodarkę i niską stopę inflacji. To czyni go bardzo atrakcyjną inwestycją dla inwestorów, którzy chcą inwestować w waluty typu safe haven. Frank szwajcarski należy również do najsilniejszych walut na świecie. W związku z tym jest popularną walutą dla banków na całym świecie.

Oprócz szerokiego zastosowania jako waluta światowa, frank szwajcarski jest również wykorzystywany do udzielania kredytów hipotecznych w niektórych krajach. Do 1850 roku szwajcarskie pieniądze były przede wszystkim w lokalnych walutach, ale frank szwajcarski został wprowadzony jako oficjalna waluta narodowa w 1850 roku. Wcześniej obywatele Szwajcarii używali różnych metod płatności, w tym talarów szwajcarskich, ecu genewskich i franków berneńskich.

Frank szwajcarski ma ogólnie stabilną wartość ze względu na historię stabilności politycznej i silne rządy prawa. Rząd i bank centralny tego kraju przyjmują zachodnie podejście do spraw gospodarczych i są nieinterwencyjne. Jednak waluta jest stosunkowo wysoka, co szkodzi krajowej gospodarce i przemysłowi turystycznemu kraju.

Włoska eksklawa Campione d’Italia

Włoska eksklawa Campione l’Italia leży na brzegu jeziora Lugano. Ma powierzchnię 1,7 km kwadratowych i jest położona na wysokości 280 metrów. Chociaż technicznie jest częścią Szwajcarii, Campione jest politycznie i geograficznie włoskie. Miasto jest blisko wielu ważnych miast, takich jak Lugano, które jest oddalone o 8 km i dostępne promem. Znajduje się również blisko międzynarodowego lotniska Malpensa i jest w zasięgu godziny jazdy od głównych miejsc uprawiania sportów zimowych.

Podczas gdy rząd włoski zgodził się na umowę pozwalającą enklawie na zachowanie obecnego statusu, mieszkańcy nadal sprzeciwiali się przeniesieniu. Gospodarka enklawy opierała się na kasynie, ale kasyno ostatecznie splajtowało. Mimo to mieszkańcy enklawy zagłosowali za przyjęciem umowy 20 grudnia 2019 roku. W zamian za to będą musieli wymienić swoje szwajcarskie tablice rejestracyjne na unijne. Dodatkowo będą musieli przejść przez kontrole imigracyjne i celne.

Historycznie Szwajcaria kupiła Campione d’Italia w XVI wieku. Obecnie miasto jest częścią szwajcarskiego kantonu Ticino, ale wcześniej było częścią Lombardii. Bliskie związki miasta z Mediolanem sprawiły jednak, że przez pewien czas pozostawało ono częścią Włoch.

Włoska eksklawa Campione – miasto nad jeziorem Laguno – jest nietypowym przykładem enklawy. Jest otoczona przez Szwajcarię, ale od włoskiego lądu dzieli ją niewielka odległość.

Jej system podatkowy jest korzystny dla firm zagranicznych, bez miejskiego podatku VAT lub podatku VAT UE. Ponadto, stawka podatku dochodowego od osób fizycznych jest umiarkowana. Jednak mieszkanie i zakup nieruchomości są bardzo drogie. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie w Campione tylko przenieść się tam, jeśli są bardzo bogaci. Ponadto, obywatele zagraniczni mieszkający w Campione muszą płacić włoskie podatki od swoich światowych dochodów.

Walutą Campione d’Italia jest frank szwajcarski. Ponieważ obszar ten jest otoczony przez Szwajcarię, Campione d’Italia jest bardziej włączone do gospodarki szwajcarskiej. Większość transakcji finansowych odbywa się za pośrednictwem banków szwajcarskich.

Problemy CSGN za skokowym wzrostem szwajcarskiego popytu na dolary

Problemy Credit Suisse są jednym z głównych powodów skokowego wzrostu szwajcarskiego popytu na dolary. W ubiegłym tygodniu Narodowy Bank Szwajcarii pobrał 6,3 mld dolarów z instrumentu walutowej linii swapowej amerykańskiego Fedu. Poważne napięcia w banku mają wpływ na rynki finansowe w kraju i mogą zwiększyć obawy o ryzyko kontrahenta. Tymczasem szersze zacieśnienie warunków finansowych wpływa również na rynki walutowe.

Analityk DBRS Morningstar sugeruje, że wyzwania CSG są potęgowane przez częste zmiany w zarządzaniu i brak spójnej strategii. Reputacja firmy zależy od stabilności i spójności zarządzania. Musi być w stanie zaprojektować i zrealizować spójną strategię oraz mieć wsparcie inwestorów i akcjonariuszy.

Umocnienie franka szwajcarskiego jako waluty bezpiecznej przystani

Frank szwajcarski okazał się walutą bezpieczną wobec wielu głównych walut. W rzeczywistości, od końca okresu Bretton Woods, waluta ta wykazywała ujemną różnicę stóp procentowych w stosunku do innych głównych walut. Ta zależność stała się silniejsza w czasach stresu.

Ta tendencja w wartości franka szwajcarskiego jest prawdopodobnie spowodowana silnym popytem na waluty typu safe-haven. Przyczyniło się to również do wzrostu wartości franka w stosunku do euro. Umocnienie franka szwajcarskiego było w dużej mierze napędzane przez przepływy w ramach bezpiecznej przystani oraz gołębie nastawienie Narodowego Banku Szwajcarii. Z frankiem szwajcarskim związane są jednak ryzyka.

Kurs franka szwajcarskiego w stosunku do walut o wyższej stopie zwrotu sugeruje, że na rynkach europejskich panuje zamieszanie. Jest to powód, dla którego wielu traderów walutowych szuka schronienia w CHF. Podobnie japoński jen zyskuje w stosunku do franka szwajcarskiego. Wskazuje to, że ostatnie wiadomości i dane ekonomiczne spłoszyły rynki.

Oprócz tego, że frank szwajcarski jest walutą bezpieczną, jest również walutą finansującą transakcje typu carry. Dlatego też jego wartość może zmieniać się w czasie na różne sposoby. Jeśli zmieni się profil ryzyka transakcji carry, frank szwajcarski może stać się mniej przydatny jako waluta bezpiecznej przystani.

Korzystanie z waluty safe-haven to doskonały sposób na ochronę aktywów przed globalnym ryzykiem. Zarówno frank szwajcarski, jak i japoński jen są walutami bezpiecznymi. Kiedy rynek jest niestabilny, waluty te mają tendencję do zwiększania wartości, a inwestorzy używają ich jako bezpiecznych przystani.

Frank szwajcarski ma historię silnego pozłacania. Do początku XX wieku franki szwajcarskie miały pokrycie w 40% w rezerwach metali szlachetnych. Jednak referendum zniosło ten wymóg, a frank szwajcarski odzyskał swoją wartość.

Frank szwajcarski umacnia się względem funta od ponad trzech dekad. W tym czasie aprecjonował we wszystkich okresach pięcioletnich. Jeśli ten trend się utrzyma, EUR/CHF może osiągnąć poziom 0,95 USD/CHF w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *