Jakie symbole są umieszczane na banknotach?

Jakie symbole są umieszczane na banknotach?

Na banknotach znajduje się wiele symboli. Na przykład na banknocie pięciofuntowym z jednej strony widnieje wizerunek królowej, a z drugiej Winstona Churchilla. Znajdują się na nim również cztery małe herby reprezentujące cztery narody Zjednoczonego Królestwa. Te herby znajdują się nad skomplikowanym budynkiem, znanym jako Bank Anglii.

13 stopni piramidy

Trzynaście stopni piramidy przedstawiono na banknotach w inny sposób niż na monetach. Wizerunek niedokończonej piramidy o 13 stopniach znajduje się w lewej części banknotu. W prawej części banknotu znajduje się Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na górze pieczęci znajduje się Oko Opatrzności w trójkącie. Pod nim znajduje się rzymska cyfra MDCCLXXVI (1776), która oznacza datę uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości od Wielkiej Brytanii. Baner przypominający piramidę ma napis “NOVUS ORDO SECLORUM” i rozciąga się do krawędzi banknotu.

W Stanach Zjednoczonych orzeł łysy jest ptakiem narodowym. Thomas Jefferson chciał zastąpić orła egipskim faraonem. Jednak komisja Franklina zarekomendowała orła. Łysy orzeł nie został uwzględniony w oryginalnym projekcie komisji. Zamiast tego Franklin i Jefferson chcieli odzwierciedlić ideę boskiej opatrzności.

Trzynaście stopni piramidy na banknocie dolarowym to oryginalne trzynaście kolonii. Symbolizuje również siłę i wytrzymałość. Symbolizuje również oko Opatrzności, czyli oko Boga, czuwające nad ludzkością. Liczba 13 jest również zawarta w Wielkiej Pieczęci. Orzeł ma trzynaście strzał w lewym szponie, a Wielka Pieczęć ma trzynaście pasów i gwiazd. Na banknocie dolarowym znajduje się również trzynaście liter u podstawy.

13 gałązek oliwnych

Trzynaście gałązek oliwnych na banknotach Stanów Zjednoczonych symbolizuje pokój. Banknoty te zostały wprowadzone w 1913 roku i służyły do finansowania działań pokojowych i pomocowych na świecie. Symbolizują one trzynaście oryginalnych kolonii, które łączy orzeł i gałązka oliwna. Prezydenci również używali gałązki oliwnej jako symbolu.

Gałązka oliwna jest symbolem pokoju i zwycięstwa. Jej użycie sięga czasów starożytnych Greków, którzy używali jej do ofiarowania modlitwy bogom i ludziom u władzy. Symbole gałązki oliwnej są obecne w większości kultur basenu Morza Śródziemnego, a we współczesnym świecie stała się ona ważnym symbolem pokoju. Na przykład banknot dolarowy ma na swojej powierzchni trzynaście gałązek oliwnych i strzał.

13 liter

Liczba trzynaście jest często określana jako “trzynastka” i pojawia się na amerykańskich banknotach i monetach. Liczba ta jest używana na wiele sposobów, w tym jako element konstrukcyjny na banknocie dolarowym, na symbolu strzały lub jako część tarczy lub lewego szponu orła. Inne symbole zawierające liczbę trzynaście to trzynaście pasków na tarczy lub 13 stopni piramidy. Liczba trzynaście jest również używana do oznaczenia “e pluribus unum”, trzynastej litery Konstytucji USA.

Znak dolara

Pochodzenie znaku dolara na banknotach jest niepewne. Znak ten jest stosunkowo nowym wynalazkiem, a jego wygląd zmieniał się na przestrzeni dziejów. Tradycyjnie biegły przez niego dwie linie, ale w ostatnich latach zredukowano go do jednej. Niektórzy spekulują, że reprezentuje ona liczbę jednostek srebra.

Znak ten jest również używany do reprezentowania różnych innych walut, w tym filipińskiego peso. Często pojawia się sam w danym kraju, ale w użyciu międzynarodowym znak dolara jest zwykle używany w połączeniu z innymi glifami. Na przykład, brazylijski cruzeiro, który łączy w sobie kilka nieistniejących już walut, posiada znak dolara po lewej stronie nominału.

Znak dolara po raz pierwszy pojawił się na banknotach w 1790 roku na drukarce w Filadelfii. Zaprojektował go Archibald Binny, antyangielski Szkot i zagorzały amerykański patriota. Binny’emu przypisuje się również stworzenie kroju pisma Monticello, który do dziś jest używany na amerykańskich banknotach.

Znak dolara jest ważnym symbolem na banknotach. Jest też używany w logotypach firm. Piramida na przedniej stronie banknotu dolarowego symbolizuje siłę i trwanie. Czasami brakuje wierzchołka piramidy, sygnalizując, że kraj jest niepełny. Innym przykładem jest sytuacja, gdy zachodnie oblicze piramidy jest oświetlone lub w cieniu. W zachodniej części świata wskazuje to na brak eksploracji Zachodu lub cywilizacji.

Rok serii

Rok serii na banknotach odnosi się do roku, w którym zatwierdzono projekt banknotu. Rok zawsze poprzedzony jest wielką literą, ale nie zawsze występuje na każdym banknocie. Nowa seria może zostać wprowadzona z powodu wyboru nowego sekretarza skarbu lub zmiany wzoru waluty.

Numer seryjny banknotu to ośmiocyfrowy kod, zawierający litery i cyfry identyfikujące, które są wydrukowane na przedniej stronie banknotu. Numer seryjny jest drukowany dwukrotnie na banknocie, raz na przedniej stronie banknotu i raz na odwrocie, w prawym dolnym rogu. Rok serii jest również drukowany oddzielnie na banknocie. Jest on wydrukowany pomiędzy portretem postaci historycznej a podpisem sekretarza skarbu, w prawej dolnej ćwiartce banknotu.

Numery seryjne są również unikalne dla każdego banknotu. W początkach istnienia Rezerwy Federalnej, numer seryjny składał się z jednej litery i ośmiu cyfr. Obecnie tylko banknoty 2 i 1 dolarowe mają ten format. Pierwsza litera to litera identyfikująca Bank Rezerwy Federalnej i zawsze znajduje się między A i L. Po wydrukowaniu wszystkich ośmiu cyfr ostatnia litera przechodzi przez alfabet, a następnie wraca do litery A.

Na przestrzeni lat w wyglądzie banknotów zaszły poważne zmiany. W 1928 r. wprowadzono pierwsze banknoty o małym nominale. Po dużej zmianie wzoru, jak w przypadku serii 1928, następowała niewielka zmiana wzoru. W 1974 r. sekretarz skarbu zmienił nazwę. Rok serii na banknotach został zmieniony, by odzwierciedlić tę zmianę. Ponadto zmienił się podpis Sekretarza Skarbu i Skarbnika. W związku z tym seria 1978A została zastąpiona serią 1979A.

Portret George’a Washingtona

Portret George’a Washingtona jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków Stanów Zjednoczonych. Według stanu na rok 2017 w obiegu znajduje się około dwunastu miliardów banknotów jednodolarowych. Artysta, Gilbert Stuart, stworzył portret w 1796 roku w Germantown w Filadelfii. Znany jest również jako “Portret w Athenaeum” i znajduje się obecnie w National Portrait Gallery w Waszyngtonie. Obraz przedstawia George’a spoglądającego na swój portret z przerażeniem i dyskomfortem. Został on prawdopodobnie oparty na rysunku F.O.C. Darleya.

Kilka krajów umieściło portret Jerzego Waszyngtona na swoich banknotach. Rezerwa Federalna wyemitowała ponad dwadzieścia banknotów amerykańskich o różnych nominałach z portretem pierwszego prezydenta. Banknoty te zostały wyemitowane dla upamiętnienia ważnych wydarzeń. Niektóre kraje, w tym Stany Zjednoczone, używają portretu Jerzego Waszyngtona na swoich banknotach od kilkudziesięciu lat.

Podczas gdy portret George’a Washingtona jest często najpopularniejszą amerykańską postacią historyczną na banknotach, Andrew Jackson jest drugą najpopularniejszą. Andrew Jackson jest zwykle przedstawiany jako portret, choć zdarzają się banknoty, na których widnieje “pierwsza para”. Godnym uwagi przykładem banknotu z portretem Waszyngtona jest banknot o nominale 1$ emitowany przez George Washington Bank w Corning w stanie Nowy Jork od lat 50-tych XIX wieku do wybuchu wojny secesyjnej.

Wśród innych portretów na banknotach amerykańskich portret Jerzego Waszyngtona jest często najbardziej znany. Jego portret pojawia się na awersie większości z nich. Rzadko zdarza się, by na banknocie widniał portret kobiety. Na szczęście można zdobyć srebrny certyfikat o nominale 1$, na którym widnieje zarówno portret George’a Washingtona, jak i Marthy Washington.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *