Jak nie dać się oszukać w sieci

Jak nie dać się oszukać w sieci

Jedną z największych wskazówek, jak nie dać się oszukać w sieci, jest ochrona poufnych informacji. Dotyczy to również numeru karty kredytowej. Podczas zakupów online, płacenia za usługi lub grania na prawdziwe pieniądze korzystaj wyłącznie z renomowanych stron. Nie podawaj danych osobowych ani numerów kart kredytowych za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości tekstowych.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z esinvestment.pl

Unikaj klikania na linki lub otwierania załączników w niechcianych e-mailach

Jednym z najważniejszych sposobów ochrony przed internetowymi oszustami jest nieklikanie na linki lub otwieranie załączników w niechcianych e-mailach. Nawet jeśli wiadomość wygląda na oficjalną, może nią nie być. Jeśli nie masz pewności co do pochodzenia wiadomości, sprawdź adres URL linku i adres e-mail nadawcy.

Wiadomości spamowe pochodzą zazwyczaj z nielegalnych adresów e-mail. Mogą zawierać nielegalne i jednoznaczne treści i często stosują taktykę straszenia. Mogą również zawierać literówki i mylące informacje lub zawierać łącze, które umożliwi cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do Twojego urządzenia. Wiadomości spamowe nie są również legalne, chyba że zawierają łącze umożliwiające rezygnację z subskrypcji. Aby uniknąć wiadomości spamowych, wykonaj te pięć prostych kroków, aby się przed nimi chronić.

Poczta elektroniczna to wygodny sposób wysyłania i odbierania danych. Jest to również niebezpieczne medium do rozprzestrzeniania wirusów i podejrzanych wiadomości. Chociaż wielu dostawców usług poczty elektronicznej blokuje wiadomości spamowe, niektóre z nich nadal mogą zawierać złośliwe załączniki i łącza, które mogą zainfekować komputer.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed oszustwami internetowymi jest unikanie otwierania lub klikania łączy w podejrzanych wiadomościach e-mail. Ważne jest również aktualizowanie systemu operacyjnego i oprogramowania w celu ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Stare wersje tych produktów są najczęściej celem ataków złośliwych i phishingowych.

Wreszcie, bądź świadomy, że oszuści mogą łatwo podrobić oficjalnie wyglądające wiadomości e-mail, używając tego samego logo i projektu firmy. Wiele osób zawodzi czujność, gdy otrzymuje e-maile od firm, które są im znane. Upewnij się, że nie ufasz żadnym wiadomościom od tych firm i zwracaj baczną uwagę na wszelkie podejrzane linki lub załączniki. Upewnij się również, że dokonujesz zakupów online tylko przy użyciu karty kredytowej.

Poza sprawdzeniem legalnych linków, powinieneś również sprawdzić adres e-mail nadawcy. Powinien on być spersonalizowany, dzięki czemu łatwo rozpoznasz autentyczną firmę. Ponadto, profesjonalny dostawca usług poczty elektronicznej posiada sztab redakcyjny i dba o to, aby wszystkie wiadomości były wysokiej jakości. Jeśli wiadomość e-mail zawiera oczywiste błędy, jest to oszustwo. Może to być wynikiem niezręcznego tłumaczenia z języka obcego lub celowej próby obejścia filtrów antyspamowych.

Innym sposobem ochrony przed oszustwami internetowymi jest nieklikanie linków lub otwieranie załączników. Niezależnie od tego, czy są one legalne czy nie, większość renomowanych firm nigdy nie poprosi Cię o podanie danych osobowych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Dlatego jeśli podejrzewasz, że wiadomość e-mail jest oszustwem, powinieneś ją usunąć lub zadzwonić do firmy i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Unikaj udostępniania wrażliwych danych za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości tekstowych

Najlepszym sposobem ochrony przed oszustami jest unikanie udostępniania wrażliwych informacji online. Oznacza to, że nie należy klikać na linki w niechcianych wiadomościach e-mail, które przeniosą Cię na fałszywe strony, które wykradną Twoje dane osobowe i zainfekują Twój komputer. Lepiej jest trzymać swoje wrażliwe informacje z dala od Internetu.

Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych nieznajomym za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości tekstowych. Jeśli otrzymujesz takie e-maile, spróbuj zweryfikować tożsamość nadawcy, dzwoniąc bezpośrednio do firmy. Nigdy nie podawaj numeru swojej karty kredytowej nieznajomym za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości tekstowej. Podobnie, nie powinieneś nigdy odpowiadać na telefony z prośbą o włączenie komputera lub pobranie darmowej aktualizacji oprogramowania. Te połączenia to prawdopodobnie oszustwa.

Unikaj przyjmowania czeków osobistych, czeków kasjerskich, przelewów bankowych lub przekazów pieniężnych

Zawsze sprawdzaj ważność czeków. Zanim przyjmiesz czek od nieznajomego, powinieneś skontaktować się z bankiem, aby upewnić się, że jest on legalny. Można to zrobić wyszukując w Internecie numer telefonu banku. Numer ten może nie być wydrukowany na samym czeku.

Czeki kasjerskie są mniej ryzykowne niż inne formy płatności, ale należy uważać, aby je sprawdzić. Nawet jeśli wyglądają na legalne, nie są wiele warte, dopóki nie trafią do banku. Jeśli czek jest fałszywy, może minąć kilka tygodni zanim pieniądze pojawią się na Twoim koncie.

Przekazy pieniężne i przelewy mogą być bezpieczną alternatywą dla czeków osobistych. Te metody płatności są akceptowane przez większość sprzedawców internetowych. Jednakże, jeśli chcesz uniknąć oszustwa w sieci, bądź ostrożny z metodami płatności. Kiedy dokonujesz zakupów, upewnij się, że używasz czeków kasjerskich lub przekazów pieniężnych, aby uniknąć oszustwa online. Możesz używać tych metod przy dużych zakupach, ale należy pamiętać, że czeki są bardziej bezpieczne niż przekazy pieniężne.

Przekazy pieniężne są również łatwe do zrealizowania przez oszustów. Są one często wykorzystywane w oszustwach phishingowych, a wielu oszustów poprosi Cię o przesłanie im przekazów pieniężnych w ramach oszustwa. Wielu oszustów wykorzystuje przekazy pieniężne, aby wyciągnąć od ludzi zapłatę za pomocą czeku, przelewu lub karty kredytowej. Należy jednak pamiętać, że zawsze można anulować przekaz pieniężny, jeśli podejrzewamy, że zostaliśmy oszukani. Jednak będzie to kosztowne i może zadziałać tylko wtedy, gdy przekaz pieniężny został już zrealizowany.

Możesz sprawdzić ważność przekazu pieniężnego dzwoniąc pod numer podany przez firmę. Można również odwiedzić stronę internetową przekazu pieniężnego, aby sprawdzić jego numer seryjny. Chociaż nie jest to niezawodne rozwiązanie, może pomóc wykluczyć wiele fałszywych przekazów pieniężnych.

Innym popularnym oszustwem jest oszustwo polegające na otrzymaniu czeku od nieznajomego i prośbie o odesłanie jego części. Ten rodzaj oszustwa wykorzystuje fałszywe czeki, które wyglądają na prawdziwe dla doświadczonych pracowników banku. Mogą być one wydrukowane przez legalne instytucje finansowe lub nawet wypisane na konto ofiary kradzieży tożsamości.

Bank musi udostępnić zdeponowane środki w ciągu dwóch dni. Jeśli jednak użyty zostanie fałszywy czek kasjerski, oszust może potrzebować tygodni, aby go odkryć, zmuszając ofiarę do zwrotu pieniędzy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *